Warning: Parameter 1 to modMainMenuImagesHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /hermes/bosnaweb10a/b1595/d5.avpafoun/public_html/joomla/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

SPRING 2017 Classes and Workshops

 

Required Convocation attendance for all AVPA students: Jan 11, Feb 8, March 8, April 26, May 10 (1:15-2:00pm - cafeteria patio or as announced)

DEPARTMENT MONDAYS TUESDAYS WEDNESDAYS THURSDAYS FRIDAYS
ART

Watercolor I 3:15-5:30 (M. A. Peers, room 1)

 

Company Meeting 12:30-1:00

Watercolor 1 2:15-4:30


CTG 3:15-5:30

 

CAFAM Feb. 3 - Mar. 24

   

 

     
ART PROGRAMS:

Ryman Arts, Feb. 5 - April 30 (Sundays at OTIS) - by application only

OTIS College of Art and Design - Feb. 5 to April 23 (Sat or Sun at OTIS) - by application only

LACMA Internship Program - begins Sept 30 for the year-long program - by application only

MOCA Internship Program - year-long program - by application only

 

 DANCE

Contemporary (3:15 - 5:00; 1/23 - 2/20, classes will end at 6:15.) C. Espinel


Text and Choreography (3:15 - 5:00) L. Chavez


Contemporary (3:15 - 5:00; 1/23 - 2/20, classes will end at 6:15.) C. Espinel


Text and Choreography (3:15 - 5:00) L. Chavez


Company Meeting 3:15-3:45 (room 93) Council Mtg. 3:45 - 4:30


 

Classical Forms (5:00 - 6:15) Feb. 21 - April 14 B. Cousineau


Choreography 5:00-6:15 (J. Carson, room 305)

 

Classical Forms (5:00 - 6:15) Feb. 21 - April 14 B. Cousineau


Choreography 5:00-6:15 (J. Carson, room 305)

 

Classical Forms (5:00 - 6:15) Feb. 21 - April 14 B. Cousineau

 

 

Monday - Wednesday, Dance classes meet in room 305 at CCMS; Thurs-Fri classes meet in room 301 at CCMS


 

 

   
 

FILM

Social Justice Film Production 3:15-5:30 (F. Namala, room 93)


Company Meeting 12:30-1:00

Multimedia 210 Lab 1:15-5:00 (A. Reyes, room 93)


   
   

Multimedia 210 3:15-5:25 (A. Reyes, room 93)


Young Movie Maker Internship 1:40-3:10 (M. McGlothan, P. Pandy, CCMS)

 

TBA Film Workshops 3:15-5:30 (J. Blake, E. Pierre, M. McGlothan, B. Mullen), room 93)


 
 

MUSIC

Company Meeting 3:10-3:30, room 94 Chamber Singers 3:15-5:15 (L. Hayes, T. Spano, rm 94)

Jazz Ensemble 1:15-2:30 (T. Spano, D. Brennan, room 94)

 
Sound  Recording I 3:15-4:15      (T. Juliano, room 95A)

Marching Band   3:15-5:15, football season     (T. Spano)

 
  Music Theory 3:35-4:30 (T. Spano, room 94)  

Orchestra 2:45-4:30 (T. Fleischer, room 94)

(Lessons/Sectionals as scheduled during Orchestra)

Composition 4:15-5:15 (T. Juliano, room 95A)  
 

Small Ensembles TBA 

 Drumline 4:45-6:00 (D. Beallo)

 

Jazz Combo 4:45-6:00 (D. Brennan, room 94)

Sound Recording II 5:15-6:15 (T. Juliano, room 95A)  
 

THEATRE

History of World Theatre WLAC 3:15-5:15 (E. Forier, room 107)


Advanced Computer Technology for Theatre 3:15-5:30 (J. Guthman, room 107)

 

Improv Team 1:15-3:00 (J. Novick, captains, room 108)


Scenic Painting Workshop scene shop 3:15-5:30 Jackie Eppinger


Company Meeting 3:10 (room 108)
   

Scene study Novick 3:15-5:30 room 108

 

 

 

 
      Computers and Theatre 5:30-7:00 (J. Guthman, room 108)    
           

 

 

 

 


 
AVPA Foundation